Ez a kijelentés hideg zuhanyként fogja érni Kijevet: „Nem fogunk szemet hunyni a kisebbségek jogfosztása felett”

Orbán Balázs gyorsan reagált Ukrajna „kamu jogértelmezésére”.

A cél a Kínától való függetlenedés.
Az Atlanti-óceán partján fekvő, franciaországi La Rochelle városa kulcsfontosságú lehet az európai ipar jövője szempontjából – olvashatjuk a The New York Times keddi elemző cikkében, amelyben a szerző arról ír, hogy Európa igyekszik minél jobban függetlenedni Kínától a ritkaföldfémek bányászása és előállítása tekintetében. Ehhez kulcsfontosságú helyszín a francia kikötőváros, amely egyrészt kiváló helyen található az import szempontjából, másrészt rendelkezik a ritkaföldfém-feldolgozáshoz szükséges megfelelő ipari infrastruktúrával.
Az Európai Unió által 2023-ban elfogadott Kritikus Nyersanyagokról Szóló Törvény értelmében az unió célja, hogy 2030-ra ritkaföldfém-nyersanyag igényének 10 százalékát saját területén bányássza, 40 százalékát az EU-n belül dolgozza fel, további 25 százalékát pedig újrahasznosítás útján teremtse elő.
A franciaországi La Rochelle-ben található tartályokban április óta kétféle ritkaföldfémet tisztítanak, amelyekből állandó mágneseket gyártanak és azokat modern autók, szélturbinák és katonai felszerelések előállításához használják fel. A gyár tulajdonosa, a belga székhelyű Solvay nevű vállalat közölte, egyelőre kísérleti mennyiségben állítják elő ezeket a fémeket, de amennyiben Európa vevő rá, a jövőben növelik a termelést.
A cikk szerzője szerint
a franciaországi üzem egy szélesebb körű, növekvő európai trend része a függetlenedés elérésére, ám a siker egyelőre nem garantált.
A 17 legfontosabb elem nagy részét ugyanis Kínából importálják, ahol viszont már széleskörű infrastruktúra épült ki az előállításra is. A lap felhívja a figyelmet, nem volt ez mindig így. Korábban az európai üzemekben történt az előállítás, azonban az 1980-as és '90-es években az ázsiai országba importálták a jelentős környezetszennyezéssel járó produkciót, aminek következtében Európa teljesen kiszolgáltatottá vált Kína irányába.
Az elmúlt hetekben – feltehetően nagyrészt az amerikai vámtarifák növelése miatt –
Kína jelentős mértékben csökkentette ritkaföldfém importját, amit Európa is megérzett. A szakértők szerint ez kisebb löketet adhat Európának, hogy stabil, megbízható belső forrásokat építsen ki és csökkentse függését Pekingtől.
Az európai vezetők ettől függetlenül tisztában vannak azzal, hogy gyakorlatilag lehetetlen lesz felvenni a versenyt Kínával. Hildegard Bentele, az Európai Néppárt német politikusa a lapnak nyilatkozva úgy fogalmazott, „az európai vállalatoknak el kellene dönteniük, mi a fontosabb számukra: egy megbízható, közeli beszállító, vagy a költségek minimalizálása.”
Nyitókép: RODGER BOSCH / AFP